Sistemska briga o mladima

autor: Jelena Mikić 0

Vlada Republike Srbije usvojila je početkom marta Nacionalnu strategiju za mlade (NSM) za narednih deset godina. Ovaj dokument na 67 strana precizira šta bi do 2025. trebalo uraditi na osam glavnih polja od velike važnosti za mlade u našoj zemlji.

foto: joeforamerica.com

Strategiju je izradila radna grupa koja je brojala 53 člana: predstavnika relevantnih državnih institucija, udruženja mladih i stručnjaka u oblasti omladinske politike. Osim toga, održano je preko 15 okruglih stolova širom zemlje, pet javnih tribina i više stručnih rasprava.

Analizom stanja u ovoj oblasti, radna grupa je među najbitnija pitanja uvrstila povećanje zapošljavana i preduzetništva, aktivizma mladih, socijalne uključenosti, mobilnosti i informisanja kao i bezbednosti.

Omladinska radnica Ena Horvat iz Somborskog edukativnog centra smatra da je ovo korak napred kada je u pitanju sistemska briga o mladima u Srbiji:

– Mladi su konačno prepoznati kao potencijal i neko u koga vredi i treba ulagati i omogućiti im da pruže svoj doprinos društvu u kome žive. Nacionalna strategija za mlade predstavlja viziju koja će se, kako ne bi ostala ’mrtvo slovo na papiru’, sprovoditi kroz akcioni plan.

Horvatova je učestvovala u izradi Akcionog plana politike za mlade AP Vojvodine kao članica radne grupe i smatra da je ovaj proces sproveden na pravi način.

– Mogu reći da se u izradi ovog i njemu sličnih dokumenata pristupa vrlo profesionalno i posvećeno, prikupljaju se sve relevantne i najaktuelnije informacije iz određenih oblasti kako bi se stekao uvid u trenutno stanje tj. položaj mladih u okviru određene oblasti – kaže naša sagovornica i ističe da je za realizaciju planiranog neophodno kreirati strateške dokumente na lokalnom nivou kako bi se decentralizovali ciljevi postavljeni na višim nivoima i aktivnosti bile prilagođene specifičnim problemima i potrebama mladih.

Međutim, ona ukazuje na problem koji je do sada bio prepreka u ostvarivanju akcionih planova u oblasti politike za mlade.

– Ukoliko omladinsku politiku posmatramo sa kritičke strane, svakako da je njena slaba tačka implementacija postavljenih ciljeva u praksi i nešto na čemu treba raditi jeste jačanje kvaliteta i kapaciteta omladinskih udruženja, pa samim tim i svakog mladog pojedinca. Sistemska briga o mladima i različiti vidovi participacije mladih u društvu mogu dovesti do značajnih pozitivnih i ključnih promena i zato mlade treba motivisati, treba im pružati pregršt prilika i u njih treba ulagati, jer je to investicija koja će se kroz vreme pokazati kao vrlo isplativa – kaže Horvatova.

Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) priprema projekat koji je usmeren upravo na stavljanje NSM-a u pogon i za koji se nada da će dobiti sredstva od nadležnog Ministarstva za omladinu i sport (MOS).

S druge strane, oni kojima su svi ovi propisi i aktivnosti namenjeni, uglavnom i ne znaju kako izgleda politika za mlade u našoj zemlji ni šta donošenje ovakvog dokumenta za njih znači.

Student četvrte godine ekonomije Dejan Petrović kaže da nije znao ni da takva strategija postoji.

– Iskreno, tu vest nisam pročitao niti video u medijima tako da ne znam ni da je ta strategija doneta ni šta propisuje. Ali voleo bih da pogledam s obzirom na to da će biti na snazi u narednih deset godina. To verovatno znači da je nešto bitno u pitanju.

Njegova koleginica sa Fakulteta tehničkih nauka Milica Andrijašević izražava dozu skepticizma prema bilo kakvim akcijama države na ovom polju: – Nisam čula za tu strategiju, ali čisto sumnjam da će bilo šta korisno biti urađeno. Kada je naša država bilo šta dobro uradila za mlade? Samo će neko iskoristiti situaciju da strpa sebi pare u džep, kao i uvek.

Koliko su ovakve kritike opravdane, želeli smo da saznamo od Ministarstva za omladinu i sport. Međutim nadležni iz ovog ministarstva nisu dali svoj komentar do objavljivanja ovog teksta.

Prethodna NSM bila je na snazi 2008–2014. godine i njeni rezultati ocenjeni su kao pretežno pozitivni u evaluaciji koju je izradilo i objavilo nadležno ministarstvo. Ovi dokumenti u celini nalaze se na zvaničnoj stranici MOS-a i svi zainteresovani ih mogu slobodno preuzeti.

Nema komentara

Napišite komentar