Laganje je kompleksna oblast

autor: Jelena Carić 0

„Laganje je izuzetno velika i široka oblast jer je pravilo da nema pravila. Zato se nikada ne treba voditi stečenim utiskom, niti donositi sud o tome da neko laže isključivo na osnovu posmatranja njegovog neverbalnog ponašanja”, zaključila je kriminološkinja Valentina Baić na tribini pod nazivom „Detekcija laganja”.

foto: autorka

Na samom početku predavanja istaknuto je da ne postoji univerzalni profil osobe koja obmanjuje, a kako bi se ta informacija potkrepila puštano je nekoliko kratkih snimaka na kojima studenti objašnjavaju fotografije različitog sadržaja koje su mogli da pogledaju. Prisutni na tribini imali su priliku da komentarišu i pogađaju na kom videu osoba govori istinu ili laže. Ovim primerima, kako je rekla kriminološkinja Valentina Baić, želela je da dokaže da za bilo koga možemo da mislimo da govori i da ne govori istinu.

─ Obmanjivanje je ponašanje koje je uvek pod uticajem više činilaca, prvenstveno onih koji se odnose na ličnost. Sve se vrti oko toga ko je ta osoba, koje su njene sposobnosti i koliko je motivisana ─ obrazložila je Baićeva i dodala da je neophodno da zajedno, pre nego što donesemo bilo kakav zaključak, sagledamo verbalne, neverbalne i vokalne iskaze osobe u koju sumnjamo.

Na tribini je takođe pored prikazivanja dosadašnjih saznanja o ovoj oblasti govoreno i o primerima iz prakse, kao i o raznim načinima pomoću kojih se otkrivaju osobe koje lažu. Baićeva je prisutnima ukazala i na jedan od načina na koji može da se prikrije laganje.

─ Postoje neki izrazi lica sa kojima lako možemo lagati, to su osmeh ili smešak, jer je to jedna prijatna emocija, a sa druge strane predstavlja najednostavniji oblika prikrivanja stvari ─ rekla je Baićeva.

Takođe, pomenuto je da svi policijski priručnici u svetu obavezno imaju segment koji se odnosi na detekciju laganja, dok kod nas postoji propust u ovoj oblasti jer naša policija nikada nije prolazila kroz takvu edukaciju.

Za posetioce tribine bilo je malo vremena za postavljanje svih pitanja o ovoj oblasti koju smatraju veoma korisnom za svakodnevni život. Među njima bila je i Vanja Kamenjicki koja je posle dugo vremena naučila pravi način da se zaštiti od obmanjivača.

─ Čitala sam knjige u kojima piše da skretanje pogleda u stranu ili izbegavanje kontakta očima predstavljaju sigurne znakove laganja. Bila sam ubeđena da je to tačno, ali primeri koji su puštani su mi u potpunosti promenili mišljenje i naučili me nekim novim metodama za otkrivanje osoba koje lažu ─ rekla je Kamenjicki.

Tribinu pod nazivom „Detekcija laganja” organizovao je Odsek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Nema komentara

Napišite komentar