Žena koja je ratovala za Srbiju preobučena u muškarca, dobrovoljka u Balkanskim ratovima, Prvom svetskom ratu i narednica Drugom puku srpske vojske „Knez Mihailo".
Foto: wikimediacommons
Bila je žena koja je najviše odlikovana u istoriji ratovanja. Hrabrost i požrtvovanost za sopstvenu zemlju je nešto što je obeležilo njen život.
Godine 1912. dolazi do masovne mobilizacije ljudi kako bi se priključili vojsci i ratovali u Balkanskim ratovima. Milunka odlučuje da se prijavi i prijavljuje se pod imenom Milun Savić.
Preobučena kao muškarac, borila se za srpsku vojsku. Njen pol je otkriven godinu dana nakon pristupanja vojsci, a otkrilo ga je bolničko osoblje jer je bila ranjena u Bregalničkoj bici.
Otpočeo je Prvi svetski rat, u Drugi puk je primaju Vojvoda Putnik i Kralj Aleksandar. Kasnije je postala članica „Gvozdenog puka" jednog od najelitnijih srpskih pukova.
U Kolubarskoj bici istakla se kao izuzetna vojnikinja i dobila orden, za višestruko herojstvo, Karađorđevu zvezdu sa mačevima.
Tokom povlačenja preko Albanije bila je teško ranjena, posle oporavka vratila se na Solunski front. Godine 1916. istakla se u bici na Kajmakčalanu, tada je zarobila 23 vojnika suparničke vojske.
Mi smo pevali kad' nam je bilo najteže, zapevali smo kada su nas francuske lađe prebacivale iz Albanije na Krf, a bili smo živi leševi. Francuski mornari i oficiri su plakali slušajući nas, i govorili su: Kakav divan narod. Pevali smo kad' smo umirali
na ostvu Krfu i Vidu, pevali smo kada smo ginuli na Solunskom frontu...
— Milunka Savić
Odlikovana više puta, jedina žena na svetu koja je odlikovana francuskim ordenom Ratni krst sa zlatnom palmom. Francuzi su je zbog nesebične hrabrosti proglasili srpskom Jovankom Orleankom.
Nakon formiranja nove države, Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, u Mostaru upoznaje svog budućeg supruga, Veljka Glugorijevića.
Kao ratna veteranka, nakon razvoda sa Veljkom, seli se u Beograd gde je radila kao spremačica u Hipotekarnoj banci.
Ljubav prema deci su je nadahnule da, pored svoje biološke ćerke, usvoji još tri devojčice, Milku, Višnju i Zorku.
Milunka je po svemu sudeći, po stavovima i načinu na koji je živela, bila jedna od prvih, feministkinji u Srbiji.
Smatrala je da žena može rame uz rame da stoji sa muškarcem na bojnom polju i da jednako kao bilo ko od njih, može da dobije odlikovanje za hrabrost.
Iako je njena životna priča nakon ratovanja tekla drugačijim tokom, ona je bila posebna. Po borbi, pravdoljubivosti i pre svega konstantnoj borbi za ravnopravnost među polovima.
Borila se za sve. Ona se borila za sve nas.
Nema komentara