Kolika je čovekova potreba da se identifikuje sa predmetom?

autor: Marijana Jovičin 0

Predavanje pod nazivom Nikolaj Gogolj i čovekova potreba identifikovanja sa predmetom, održano je u ogranku biblioteke Anica Savić Repac, u okviru ciklusa Kodovi i simboli ruske književnosti,

Profesorka ruske književnosti i jezika Svetlana Meteleva po četvrti put, u okviru pomenutog ciklusa, govorila je o posebnostima statusnih simbola i simbola stvari u književnosti, odnosno, o čovekovoj potrebi da ga definišu stvari koje poseduje, gledano kroz dela Nikolaja Gogolja i njegovih sunarodnika, Aleksandra Sergejeviča Puškina, Fjodora Dostojevskog i Antona Pavloviča Čehova.

„U tom smislenom krugu je drugačiji odnos autora prema svom junaku. Puškin svog junaka opisuje sa žalošću, dok Gogolj hladno i bez ljubavi“,  izjavila je Meteleva.

Razvojem potrošačkom društva čovek sve češće ima potrebu da ga definišu stvari koje poseduje, a najbolji primer dat je iz Gogoljeve pripovetke Šinjel u kojoj se glavni junak Akakije Akakijevič Bašmačkin, skromni činovnik koji je obožavao da prepisuje, usled cepanja šinjela (kaputa) i štednjom za novi, a posle i kupovinom, menja i sam.

„Ideja odeće kao markera u naše vreme dostigla je neverovante razmere, život počinje tek posle nabavke određene stvari, čovek se određuje stvarima“, izjavila je Meteleva i dodala da se stvara utisak da ako nemaš nešto, ne živiš, što je bio slučaj i sa Bašmačkinom kod Gogolja.

Podudarnost sa Bašmačkinom javlja se u Čehovom Nikolaju Ivanoviču čija je duhovna hrana imanje sa ogrozdima koje je neprekidno zamišljao, crtao, a sve što je štedeo stavljao je u banku kako bi jednog dana ostvario san, što se i desilo, ali je Čehov svog lika predstavio kao nedostojnog te sreće.

„Nikolaj Ivanović je srećan čovek i u isto vreme jedan od uzroka nesreće drugih ljudi, u njegovoj sreći bi se uvek prikralo nešto tužno, slično očaju. Teško je bilo noću i moglo se čuti da on ne spava“, izjavila je Meteleva i dodala da nesreća nosi svoje vreme ćutke, a bez ćutnje sreća ne bi bila moguća.

Poslednje, peto predavanje biće održano 5. juna na temu Puškin kao simbol književnosti same.

Nema komentara

Napišite komentar