Prema Zakonu o visokom obrazovanju, policija može da uđe na fakultet u dva slučaja – na poziv rektora ili dekana, ili u slučaju sumnje na krivično delo koje predstavlja ugrožavanje života, bezbednosti, zdravlja ili imovine. Pozivanjem na ovu odrednicu zakona mogli smo početkom proteklog meseca odagnati sumnje koje su se u to vreme širile Srbijom – ideju o upadu pripadnika policije na fakultete kojima bi se potencijalno prekinule studentske blokade.
Ipak, tokom meseca postalo je evidentno da sumnje nisu bile neosnovane, a događaji su dostigli vrhunac u ponedeljak, 28. aprila, kada je ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu došlo do višečasovnog fizičkog okršaja između pripadnika žandarmerije i studenata i građana. Ovom prilikom bačen je suzavac i korišćene su službene palice – iako Zakon o policiji striktno reguliše upotrebu ovakvih, ali i drugih sredstava prinude.
U petak, 25. aprila, dok je deo građana Novog Sada ispraćao studente na ultramaraton do Brisela, studenti u blokadi hitno su pozvali na skup ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja. Dekan tog fakulteta, Patrik Drid, pojavio se u jutarnjim časovima u pratnji nekolicine zaposlenih, cepao transparente studenata i pretio pozivanjem policije. Iako su u narednim satima kružile različite informacije, policija se nije pojavljivala – sve do ponedeljka.
U ponedeljak se scenario ponovio, ali je usledio i dolazak velikog broja pripadnika žandarmerije. Iako su studenti i okupljeni građani pokušali da sa njima pregovaraju, došlo je do fizičkog sukoba, bačen je suzavac, a desetine ljudi je povređeno. Studentkinja Poljoprivrednog fakulteta, Katarina Milankov, jedna od biciklistkinja Ture do Strazbura, udarena je u glavu štitom i zadobila je potres mozga, profesorka Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta Smiljana Milinkov snažno je gurnuta na zemlju, a jednom studentu raskrvarena je usna.
Razlog dolaska policije ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja bio je poziv dekana Drida, koji je za televiziju N1 izjavio da je razlog bio u tome što je njemu bilo onemogućeno da pristupi svom radnom mestu. Na konstataciju reporterke Ksenije Pavkov da to predstavlja ugrožavanje autonomije fakulteta, te da ne može da poziva policiju na fakultet ukoliko nečiji život nije ugrožen, dekan je odgovorio sa: “Kao što vidite, mogu”.
Foto: Autonomija
“Nespretnost, nepromišljenost i narcisoidnost dekana, koji ne zaslužuje da ga iko oslovljava sa „profesore“, dovela je do niza promašenih odluka koje su za posledicu imale nasilje u kojem su povređeni naši studenti i kolega", za Odjek je navela dr Jelena Aleksić, redovna profesorka na Odseku za matematiku Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu i član neformalne mreže zaposlenih “Slobodan univerzitet”.
Ova grupa je danas izdala saopštenje u kojem izražava zabrinutost i zbog zloupotrebe ličnih podataka građana u tabloidima nakon događaja ispred FSFV-a. Kako piše u saopštenju, postoje navodi da su lični podaci studenata i građana dostavljeni tabloidnim medijima iz Policijske uprave Novi Sad i iz Kliničkog centra Vojvodine.
“Pozivamo Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti, Milana Marinovića, da hitno pokrene postupak provere navedenih institucija, u cilju utvrđivanja odgovornosti za potencijalno nezakonito deljenje i curenje podataka. Takođe, pozivamo sve građane koji su lično pogođeni ovom zloupotrebom informacija da se obrate kancelariji Poverenika i zatraže pokretanje postupka provere”, navodi se u saopštenju.
Hronološki gledano, prvu intervenciju policije u studentske blokade javnost je upamtila početkom aprila, kada je bilo govora o upadu na fakultete Univerziteta u Kragujevcu, ali portal Vreme prenosi da je u pitanju, zapravo, bila privremena kancelarija rektora tog univerziteta, izmeštena u Centar za izvrsnost usled nemogućnosti pristupa rektoratu. Rektorski kolegijum osudio je širenje dezinformacija, te saopštio da su pripadnici policije “obavili informativni razgovor sa rektorom”, kao i da su "u svemu postupali profesionalno".
Nedugo zatim, u Nišu su zaista zabeležene dve posete policajaca fakultetima – Medicinskom i Filozofskom. Iako je u slučaju Medicinskog fakulteta poziv zvaničnicima obavio dekan, što je, podsećamo, slučaj u kom je policija ovlašćena da u zgradu takve visokoškolske ustanove i uđe, na Filozofskom fakultetu bilo je drugačije.
Naime, nakon “incidenta” koji se na tom fakultetu odigrao nakon skupa za Pokret za narod i državu 12. i 13. aprila, kada su studenti išarali vrata kabineta profesora istorije koji je na tom događaju govorio, profesor je samoinicijativno pozvao policiju, ne obavestivši o tome upravu fakulteta. Policija se na ovaj poziv odazvala, ali bez daljeg razrešenja.
O tome da li bi scenario kom smo u ponedeljak svedočili na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja mogao da se ponovi na drugim visokoškolskim ustanovama, stav profesorke Aleksić je da je upravama fakulteta sada još jasnije da su ovakvi postupci nedopustivi:
“Uzdam se u razum i čast profesora koji ne bi mogli da vrše bilo koju funkciju na fakultetu ili univerzitetu dok im neko tuče studente”, zaključuje ona.
Nema komentara