AIESEC Montenegro- pravi izbor za studente

autor: Marija Glomazić 0

AIESEC je međunarodna organizacija namijenjena mladim ljudima koji teže da kroz sistem prakse otkriju i razviju sopstvene potencijale. U Crnoj Gori je prvi lokalni komitet osnovan 1962. godine u Podgorici. 

foto: cdm.me

Od tada je nekoliko puta prestajao sa radom, bio reosnovan, a od 2006. uslijedila je višegodišnja pauza tokom koje su studenti Crne Gore bili uskraćeni za jednu ovakvu internacionalnu organizaciju. Međutim, juna 2013. godine, na inicijativu studenata, osnovan je AIESEC Crna Gora. U septembru su regrutovani prvi članovi, a proces je nastavljen u februaru ove godine.  Crnogorski studenti dobili su mogućnost da sarađuju sa kolegama iz 124 države svijeta i sklope brojna  međunarodna prijateljstva.

U razgovoru sa predsjednicom lokalnog Komiteta Podgorice Katarinom Kaličanin i potpredsjednicom lokalnog Komiteta za odlazeće razmjene Terezom Vujošević, saznali smo više o radu i planovima ove najveće studentske međunarodne organizacije.

Koliko su studenti Crne Gore upućeni u to da su dio jednog  internacionalnog projekta? 

- Kaličanin:  S obzirom na to da smo relativno nova organizacija nijesam sigurna koliko su studenti upućeni  u naš rad. Trudimo se da preko Facebook stranice AIESEC Montenegro informišemo što više mladih ljudi o prilikama koje pružamo, a u martu ćemo na nekoliko fakulteta organizovati prezentacije i predstaviti volonterske prakse koje su trenutno aktuelne. O tim prezentacijama studenti ce biti obavješteni putem medija, sajtova fakulteta, i naravno Facebook-a. Nadamo se da će uskoro AIESEC postati brend i u Crnoj Gori, kao što je to slučaj sa ostatkom svijeta.

Šta je cilj organizacije?

- Vujošević: Osnovni cilj AIESEC–a, kao najveće studentske organizacije na svijetu, zapravo je stvaranje mladih lidera. Lideri se u AIESEC–u  stvaraju kroz samo učešće u programima, ali i kroz prakse koje mogu da obavljaju širom svijeta. Trenutno smo fokusirani na prakse koje se obavljaju unutar Evrope. Mladi ljudi koji se oprobaju imaće priliku da nauče mnogo i donesu u Crnu Goru nešto novo i sasvim drugačije. Njihovo angažovanje doprinosi stvaranju što bolje slike o crnogorskim studentima i promociji AIESEC kulture kod nas.

Koliko je  studenata iz Crne Gore bilo na razmjeni i da li su zadovoljni stečenim iskustvom?

- Vujošević:  Uspjeli smo da realizujemo osam praksi na teritoriji Evrope, iako nam je u cilju bilo pet.  Učesnici su veoma zadovoljni, neki od njih su se već vratili u Crnu Goru. Oni poručuju da je to iskustvo koje ne treba  da se propusti i koje je svakako i više nego korisno. Raduje nas i činjenica da će sada moći sa više znanja doprinijeti napretku organizacije.  

Kakvi su dalji planovi po pitanju prakse?

- Kaličanin: Uskoro počinju promocije i prezentacije ljetnjih praksi na kojima će studenti imati priliku da se upoznaju sa mogućnostima koje im AIESEC pruža, da pitaju sve što ih zanima, čuju iskustva studenata koji su ove zime bili na praksi, a zainteresovani će moći već početkom mjeseca da popune prijavu za praksu. Sve ove informacije će uskoro biti objavljene na našoj Facebook stranici.

Koliko trenutno članova broji organizacija u Crnoj Gori?

Kaličanin: U septembru 2013, kada je AIESEC počeo sa radom i aktivnostima, bilo je dvadesetak članova. U februaru smo održali drugu regrutaciju i primili smo 30 novih članova. Tako da sada AIESEC broji pedesetak članova koji su raspoređeni u četiri tima.

Kada pričamo o članovima, važno je pitati da li su članovi striktno studenti?

- Kaličanin:  Samo studenti koji su mlađi od 30 godina mogu biti članovi AIESEC-a. Novi članovi se regrutuju dva puta godišnje, naredni put ovog septembra. Važno je napomenuti da ne morate biti član AIESEC-a da biste pošli na praksu. Ova prilika otvorena je za sve studente, bez obzira na članstvo. Takođe, maturantima su ove prakse na raspolaganju odmah po upisu na fakultet, tako da i srednjoškolci mogu da planiraju svoje ljeto negdje van Crne Gore.

Kako se postaje član AIESEC-a?

 - Vujošević: U periodu regrutacije i periodu obavljanja prakse konstantno radimo na promocijama preko televizije i drugih oblika sredstava javnog informisanja. Na našoj Facebook stranici: „AIESEC Montenegro” zainteresovani mogu pronaći aplikacionu formu koju treba da ispune. Nakon toga vrši se selekcija i, naravno, ukoliko zadovolje kriterijume, pozivaju se na intervjue. Selekciju odabranih vrši tim Talent menadžmenta, nakon čega oni najbolji odabrani postaju dio AIESEC–a.

Na šta ste posebno ponosni?

- Kaličanin: Izdvojila bih entuzijazam i energiju koju članovi dijele međusobno. Vjeru u iste stvari: da studentski život kod nas može da se poboljša. Ponosni smo na postignute rezultate, koji su bolji nego što smo i sami očekivali. Posebno nas raduju zadovoljni praktikanti, koji nam nakon iskustva u inostranstvu sa oduševljenjem prepričavaju kako su razvili svoje vještine, naučili mnogo, stekli velika prijateljstva, promijenili stavove..

- Vujošević: Ponosni smo na to što smo jedinstveni. Uspijemo da ostvarimo zacrtane ciljeve. Veoma sam srećna što ću imati priliku da radim sa toliko novih članova. Istakla bih da svako od njih zaslužuje šansu i da posjeduju mnogo, a da toga nijesu ni svjesni. Upravo ćemo se fokusirati na to - otkrivanje onoga što naši članovi zaista posjeduju. Jednostavno im treba dati priliku da spoznaju koliko vrijede i šta sve mogu. Naši članovi koji odlaze na razmjenu i napreduju takođe čine da budemo i više nego ponosni. 

Šta biste poručili svima onima koji žele biti dio AIESEC–a?

- Vujošević: Govoreći iz sopstvenog iskustva, nijesam mnogo znala o ovoj organizaciji. Od kada sam postala njen član naučila sam mnogo u saradnji sa kolegama. To je upravo ono čemu vas AIESEC uči – da radite u timu, da ste zajedno jači. Naučićete šta je sve ono što posjedujete, a samim tim ćete moći pomoći drugima. Stoga bih svakome ko bi želio da pristupi AIESEC–u to preporučila, zato što je ovakvo iskustvo nezamjenljivo.

Članovi AIESEC–a, zajedno sa Katarinom i Terezom, u martu će promovisati i prezentovati  ljetnje prakse. Za vise informacija pratite Facebook stranicu AIESEC Montenegro. U septembru će organizacija  birati nove kanditate, a studentima se preporučuje da ne propuste tu priliku. 

Nema komentara

Napišite komentar