Blogosfera-nema lake zarade, pa tako ni na internetu

autor: Tanja Mitić 0

Svaki treći veb sajt na svetu je blog. Tri od četiri internet korisnika redovno čitaju blogove, a svakodnevno se objavi oko tri miliona blog postova. Ovaj trend nije zaobišao ni neke Novosađane.  

foto: savewithspp.com

Vođenjem bloga koji predstavlja jedan od fenomena urbane današnjice, naši sugrađani uglavnom počinju da se bave iz ljubavi prema određenoj oblasti: moda, kulinarstvo, fotografija. Međutim neki od njih su od te vrste hobija, indirektno ili direktno uspeli da zarade. Dragan Varagić jedan je od najpoznatijih novosadskih blogera. Ovim poslom bavi se tačno deset godina. Zahvaljujući svojim veštinama i ambicijama od blogovanja danas živi.  

– Veoma brzo sam zbog svojih tekstova počeo da dobijam poslove iz oblasti poslovne primene interneta. U poslednje dve godine javljale su mi se firme koje žele da se oglašavaju na mom blogu Dragan Varagić, a 2014. sam napravio nekoliko godišnjih sponzorskih ugovora – kaže Varagić i dodaje da zarada od bloga ne sme biti primarni cilj.

– U osnovi, uspešan blog treba da relevantnim sadržajima pozitivno odgovori na ciljeve koje je bloger postavio kada je počeo sa blogovanjem. Ako neko kao cilj postavi zaradu – to se nikada neće desiti. Možete biti uspešni kao bloger samo ako kreirate sadržaje iz oblasti koje vas veoma zanimaju i ako to što delite sa publikom bloga jeste dovoljno korisno i istovremeno zanimljivo.

Sa stavom da možete biti uspešan bloger samo ako kreirate sadržaje iz oblasti koje interesuju publiku slaže se i studentkinja grafičkog dizajna na Fakultetu tehničkih nauka Sonja Lazukić. Ona već tri godine vodi blog SillyWorld i kaže da su posle početnog nesnalaženja i uloženog ogromnog rada i truda usledila brojna poznanstva, razmena iskustava, ali i povremeni poslovi. 

– Isključivo zahvaljujući blogu, danas mogu da se pohvalim da radim kao honorarni fotograf. Ukoliko uložite mnogo volje, vremena i rada, blog zaista može da preraste u posao – objašnjava Sonja i dodaje:  

– Da li će to biti zarada u vidu reklama ili pak prilika za posao zbog konkretne veštine kojom ste se predstavili na svom blogu, zavisi isključivo od vas samih i vaših ambicija – iskrena je Sonja. 

foto: Sonja Lazukić (blog: Silly World)

Profesor sociologije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i stručnjak iz oblasti sociologije komunikacija i medija prof. dr Dragan Koković ističe sociološki aspekat blogosfere kao jednog od fenomena današnjice.  

– Masovna kultura i mediji su podstakli jednu novu pojavu ’demokratizacije pisanja’, gde se iznose najrazličitiji stavovi koji struje prema širokom auditorijumu. Javljaju se najraznovrsnija ’ekspertska’ znanja. Sociološki rečeno, na blog se može gledati kao na popularizatorsku ulogu interneta. S obzirom na to da je to novina, a svaka novina ima svoje sledbenike, neki raniji oblici izražavanja preko masovnih medija se polako povlače u pozadinu, stoga je prisutan  poremećaj u sistemu vrednovanja informacija – ističe profesor Koković i dodaje da se iznošen je ličnih stavova vezuje za neke poslovne aktivnosti, ali takođe i za senzacionalizam.  

foto: Sonja Lazukić (blog: Silly World)

Dragana Đermanović jedno je od poznatijih imena u ovoj oblasti. Ona ističe najveće prednosti ovog interesantnog hobija.

–  Na blogu prvo mora da se radi da bi se od njega zaradilo. Morate objaviti desetine postova, uložiti vreme i kreativnost, ali lična ispunjenost koju osećate nakon toga je blagodet ovog hobija koji mnogima postane i profesija – tvrdi Dragana i objašnjava da, kao i u svakom poslu, samo posvećenost donosi rezultate. Nema lake zarade nigde, pa tako ni na internetu.

S druge strane, sociolozi su složni u oceni da je najveći problem blogera u tome što nemaju recenzente, te što je pouzdanost informacija u velikoj meri sporna. Profesor Koković ističe da najčešće trivijalni sadržaji na blogovima imaju više uspeha.

– Bez obzira na to što u nekim slučajevima tretiraju ozbiljne probleme (naučni blogovi, na primer), ipak najčešće tračevi i skandali ’idu kao alva’. Često se radi o laicima i ’ekspertima’ koji iznose probleme koji zanimaju samo njih ili neku užu grupu. Blogovi često prate tabloide, nepouzdani su jer prenose poluinformacije – objašnjava profesor Koković i zaključuje da je sa sociološkog stanovišta veoma zanimljivo da blog ima propagandnu funkciju i da je vrlo često oruđe političkih kampanja.

Da neki od naših blogera mogu biti veoma visoko ocenjeni od strane eminentnih svetskih medija, govori i činjenica da je tekst Marije Zivlak, vlasnica bloga o ženskom tenisu Women’s tennis blog, prošle godine na svom sajtu objavio New York Times.

Trenutno je u toku prvo regionalno istraživanje blogosfere – blogometar, koje će dati odgovore na pitanja šta blogere muči, zbog čega ne pišu češće, da li se osećaju sigurno da objave šta god žele, da li dobijaju podršku prijatelja i od koga trpe pritiske (ukoliko ih trpe). Saznaćemo i da li su blogeri i blogerke upoznati sa svojim pravima i koliko često su ta njihova prava ugrožena.  

Nema komentara

Napišite komentar