Beogradska ulica je glavna ulica sa „one“ strane Dunava. Nalazi se u Podgrađu tvrđave Petrovaradin i glavna je spona Petrovaradina sa Novim Sadom.
Takođe poznato i kao Donji grad ili Gradić, Podgrađe je nastalo početkom 18. veka kao deo vojnog i civilnog kompleksa tvrđave. Beogradska ulica, tada još poznata kao Haupt Gasse (Glavna ulica), bila je centralna saobraćajnica koja je povezivala dve glavne kapije tvrđave: Dunavsku kapiju na zapadu i Beogradsku kapiju na istoku. Ulica je služila kao glavna komunikaciona žila između tvrđave i okoline, omogućavajući kretanje trupa, robe i stanovništva.
Beogradska kapija, odnosno danas poznata i kao Gradska kapija, jedina je preživela od tri najveće kapije Petrovaradina.
Izgrađena je 1753. godine kao deo vojnog kompleksa tvrđave. Za to doba smatrala se monumentalnom građevinom, ojačanom debelim zidovima, ali i ukrašenom prelepim baroknim detaljima. Bila je strogo kontrolisana, sa stražarskim mestima, pokretnim mostom i rovovima oko sebe. Ime je dobila jer gleda ka Beogradu, tadašnjem osmanskom pograničnom gradu. Danas je sačuvana i rekonstruisana – rovovi su zatrpani, a pokretni mostovi uklonjeni – no i dalje je glavni ulaz u Gradić.
U Beogradskoj ulici nekada je stajala Dunavska kapija – no kroz vekove se izgubila.
Vodene kapije postojale su dve, no nažalost srušene su prilikom građenja stalnog drumsko-saobraćajnog mosta.
Postojale su Gornja i Donja vodena kapija. U Beogradskoj ulici nalazila se Gornja Vodena kapija, kolokvijalno nazivana Dunavska kapija.
Obe su bile manje fortifikovane, jer nisu služile za direktnu odbranu, nego su imale veliki strateški značaj zbog kontrole rečnog saobraćaja.
Premda u savremenom dobu tvrđava nema više vojno-stratešku funkciju, Beogradska ulica i dalje ima vojnu simboliku. Naime, vojne baze i kasarne nalaze se u podnožju Beogradske kapije, sa obe strane ulice, dok se u paralelnoj ulici, Prote Mihaldžića, nalazi i vojna bolnica.
foto: Alamy
Osim pomenutih objekata, Beogradska ulica karakteristična je po svojim očuvanim, baroknim kućama iz 18. veka, od kojih mnoge imaju detaljnu istorijsku dokumentaciju: datume izgradnje, originalni izgled, vlasnike, namene kroz vekove, i današnje stanje.
Neki od najznačajnijih objekata su:
-
Zgrada šajkaškog bataljona (1763, doba Marije Terezije) – sedište specijalizovane jedinice za odbranu od Turaka. Grb bataljona danas se čuva u Vojvođanskom muzeju.
-
Glavna maltarnica – objekat za naplatu mostarine za pontonski most.
-
Magistrat – na uglu Beogradske i Lisinskog ulice. Građen u prvoj polovini 18. veka, nekada je bio centar gradske uprave, a danas je dom Arhiva Vojvodine.
-
Oficirski bataljon, zatvor i mnoge druge zgrade vojne i civilne funkcije.
Kroz poslednjih nekoliko godina, predstavljeni su planovi za revitalizaciju Podgrađa, uključujući i Beogradsku ulicu.
Predlaže se njeno pretvaranje u pešačku zonu – odluka koja je kontroverzna među žiteljima Petrovaradina, jer ulica i dalje predstavlja glavnu vezu sa Novim Sadom. Ipak, izduvni gasovi ozbiljno oštećuju fasade, te bi ulaganje u zaštitu i obnovu ovih spomenika bilo kulturološki neprocenjivo.
Nema komentara