VLADIMIR ŠALBUT: Uz drogu nikada dalje od starta

autor: Ana Mijušković 0

Pri pokušaju suzbijanja  narkomanije rodile su se mnogobrojne organizacije, a najveći borac protiv droge kod nas jeste udruženje Prevent  iz  Novog  Sada, koji je dobio i potvrdu ispravnosti  rada, te ga je Pompidu grupa nagradila za  projekat Vladimira Šalbuta  Igrom  do boljeg zdravlja.

foto: Vladimir Šalbut (Fejsbuk)

Ovaj projekat okarakterisan je kao jedan od devet  najboljih u Evropi.

Udruženje Prevent nastalo je 2004. godine sa jasno izraženim ciljem od samog početka. Prevencija na narkomaniju kao i borba protiv HIV-a vode se kao početni projekti ovog udruženja, ali ga ni deset godina kasnije ne napuštaju i čine osnovu njihovog delovanja. Stalne akcije na ovom polju  propraćene su brojnim uspesima, i kao potvrda tome svedoči podizanje ugleda aktivističkog pokreta građana na nivo udruženja koje dobija priznanja od prestižnih organizacija ovog  tipa. Još jedan  evidentan napredak ogleda se kroz stalni rast članova ove organizacije kao i kroz njihovo angažovanje u realizaciji projekata. Vladimir Šalbut, desetogodišnji član udruženja, osmislio je nagrađeni projekat i našao se među devet najboljih u Evropi i tako još jednom Prevent podigao na viši nivo.

Vaš projekat ima edukativni karakter, ali ono što vas izdvaja jeste kreativni način pristupanja. Da li kreativnost uspeva da prenese adekvatnu edukativnu poruku? 

Kreativnost je nešto na šta i  stavljamo fokus pažnje. Najvažnije je da mlada osoba dobije kompletnu  informaciju  o efektima i o posledicama samih supstanci. Na kreativne načine moguće je da konkretnu problematiku objasnimo mladima kroz njima dostupniji i zanimljiviji način. Igra Ne radi se čoveče,  koja je novina naše kreativnosti, pored same table sadrži i set pravila koja negde i imaju tu edukativnu funkciju. Pored suvih uputstava koja objašnjavaju način igre, postoje i objašnjenja psihoaktivnih  supstanci gde je mnogo detaljnije obrađen  problem narkomanije, fizički i psihički efekti i kako sve to funkcioniše, tako da svaka mlada osoba koja se zainteresuje ima priliku da pročita više kroz samu brošuricu saznajući pravila igre. Na zabavan  način i ovo uspeva da prenese  poruku  koja bi bila preneta i na bilo kom predavanju o temi ovakvog tipa.

Odakle ideja da se problem narkomanije predstavi kroz igru?

Ideja je potekla prvenstveno iz želje za apelom na svest mladih o ovom problemu, ali i iz ljubavi prema društvenim igrama.  U saradnji sa klubom Valhala koji se bavi izradom igara, napravili smo projekat koji predstavlja spoj lepog i korisnog. To je upravo i srž ideje. Našom saradnjom  došli smo do toga da bi  problem narkomanije bilo dobro prikazati kroz društvenu igru i samim tim ozbiljnom problemu  pristupiti na zabavan način i napraviti otvoreniji pristup ka sprečavanju narkomanije.

Upravo ta ideja i igra  Ne radi se čovece je ono što vam je donelo nagradu Pompidu grupe i izdvojilo vas od drugih organizacija ovog tipa. Koliko vam je ovakva nagrada dala podstrek za dalji rad u ovom pravcu?

Veliki je podstrek naravno. To je negde kao kruna našeg rada u proteklih 10 godina i puno znači, kako meni kao koordinatoru nagrađenog projekta, tako i Preventu kao udruženju. Značajno je i to što je nagrađen jedan  inovativan projekat koji nije novitet samo kod nas, nego predstavlja osveženje i u evropskoj borbi protiv narkomanije, što ova nagrada i dokazuje. Zadovoljstvo i dodatnu  motivaciju mi pričinjava što je projekat izazvao pozitivne reakcije podjednako kod svih starosnih grupa.

Ono što je takođe navedeno kao razlog nagrađivanja jeste aktivna promocija igre. Smatrate li da je to doprinelo većem uspehu?

Aktivna promocija igre podrazumevala je fejsbuk stranicu, promovisanje u školama, kroz kancelarije za mlade, ali  i oblizak festivala što je  možda i najviše i doprinelo uspešnosti samog projekta i zaista ga učinilo potpunim. U fokusu naše problematike jesu mladi i od velike važnosti nam  je bila promocija na mestima gde se mladi okupljaju i gde su najprisutniji. U svakom slučaju reakcije su bile pozitivne i to se vidi po fidbekovima kao i po gužvama na mestima gde se igra mogla igrati.

 Mislite  li da je ovim projektom mladima preneta poruka?

Cilj projekta je pre svega edukacija mladih o drogi, za šta smo mi izabrali kreativan način koji se ispostavio kao najpogodniji jer su mladi kroz igru mogli da zaključe da ako se drogiraju uvek se vraćaju na start. To je bila poruka koju smo pokušali da prenesemo kroz čitav projekat. Dokaz da smo uspeli u toj zamisli jeste nagrada koju smo dobili, ali i reakcija mladih koja je veoma bitna. Možda nismo uspeli da dopremo do svake mlade osobe, ali ideja i koncept su potpuno jasni i lako uočiljivi iz materijala koji je na raspolaganju. Celu priču uokvirio bih porukom za sve mlade a to je - ako se drogiraju ne mogu stići dalje od starta.

Nema komentara

Napišite komentar