Petnaest godina od ubistva Slavka Ćuruvije

autor: Zorica Jelić 0

Godišnjicu ubistva srpskog novinara, urednika i vlasnika medija Slavka Ćuruvije danas će obeležiti kolege, porodica i prijatelji polaganjem venca u Svetogorskoj ulici u centru Beograda, na mestu gde je ubijen.

foto: balkaninside.com

Tokom svoje karijere Slavko Ćuruvija primarno se bavio osetljivim političkim pitanjima, pre svega kroz novinarski i urednički rad. Počeo je kao komentator, a zatim je napredovao preko urednika unutrašnje političke rubrike do pozicije glavnog i odgovornog urednika državnog dnevnika „Borba“. Bio je aktivni dopisnik i saradnik više medija: „Komunist“, NIN, „Vjesnik“, „Večernji list“, „Nedelja“, a sarađivao je i sa nekim evropskim listovima. Nakon što je napustio poziciju glavnog i odgovornog urednika državnog dnevnika, osnovao je „Nedeljni telegraf”, a početkom 1996. godine i prvi nezavisni dnevnik u Srbiji „Dnevni telegraf”.

„Dnevni telegraf” je hvaljen za svoje nepristrasno, beskompromisno i hrabro izveštavanje, a novine su dostigle tiraž od preko 100.000 primeraka. Slavko Ćuruvija priznat je kao hrabar građanin, patriota i čovek koji se bori za demokratizaciju Srbije kroz svoj rad u medijima, koji žestoko kritikuje režim Slobodana Miloševića, podržava studentski protest, iznosi objektivnu sliku o ratu u bivšoj Jugoslaviji, ali i pomaže popravljanju ugleda Srbije u svetu. Slavko Ćuruvija je i osnivač magazina „Evropljanin“, koji slovi za najkvalitetniji magazin koji je izlazio u Srbiji.

Specijalnim medijskim dekretom „Dnevni telegraf“ je zabranjen 14. oktobra 1998. godine, uz još nekoliko medija. List je nadalje objavljivan u Crnoj Gori. Slavko Ćuruvija je kao izdavač „Dnevnog telegrafa“ i zbog svog novinarskog angažmana osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od pet meseci. Advokati su uspeli da intervenišu i spreče njegovo zatvaranje.

Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila u pasažu zgrade u kojoj je stanovao u Svetogorskoj ulici. Ubice su u njega, s leđa, ispalile 17 metaka.

Istraga je utvrdila da su ga danonoćno pratili pripadnici Državne bezbednosti i da su iznenada, uoči samog ubistva, „povučeni sa zadatka”.

Sredinom januara ove godine zbog navodne umešanosti u to ubistvo uhapšeni su bivši pripadnici Državne bezbednosti Ratko Romić i Milan Radonjić, a za bivšim operativcem Miroslavom Kurakom, koji je u bekstvu, raspisana je poternica. Funkcioneri Republike Srbije priznali da je iza ubistva Slavka Ćuruvije stajala država.

Slavko Ćuruvija postao je sinonim za slobodu govora, profesionalizam, vrhunsko novinarstvo, hrabrost i etiku u novinarstvu. Postao je simbol borbe protiv represije, simbol otpora režimu Slobodana Miloševića, simbol slobodnih i nezavisnih medija i istraživačkog novinarstva.

Krajem marta ove godine počela je sa radom Fondacija Slavka Ćuruvije sa ciljem da se kroz konkurse, programe i projekte ohrabre novinari i mediji koji se bave kvalitetnim novinarstvom u svojim lokalnim sredinama i kako bi im se pomoglo da ojačaju svoju ulogu kontrolora vlasti na svakom nivou, od lokalnog do republičkog. SCF će se baviti podrškom i razvojem slobodnih, nezavisnih i odgovornih medija u situaciji u kojoj se mediji u Srbiji susreću sa sistemskim problemima.

Nema komentara

Napišite komentar