Zračenja – razlog za strah ili ne?

autor: Tijana Kolaček 0

Na jučerašnjoj tribini o štetnosti zračenja, Zračenje javnosti, održanoj u Kulturnom centru Novog Sada, naučna saradnica Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, Sofija Forkapić, objasnila je da se ne treba nerazumno plašiti svih zračenja, već zračenje treba upoznati i koristiti na pravi način uz minimalno izlaganje.

foto: Tijana Kolaček

Shodno tome, u prvom delu tribine ponuđeno je objašnjenje jonizujućih i nejonizujućih zračenja, što je bilo ključno polazište za razumevanje daljeg razvijanja teme. Nuklearna fizičarka, Uranija Kozmidis Luburić, objasnila je ova dva pojma i njihove štetnosti.

– Naša država ima neke regulative, koje napominjem zato što ih se ne pridržava, gde je tačno definisano šta treba da se radi, kao u Zakonu o zaštiti od jonizujućeg zračenja i o nuklearnoj sigurnosti, a imamo i agenciju koja se posebno bavi zaštitom od jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja. Nažalost, bojim se da se ta regulativa ne poštuje dovoljno da bismo mogli da kažemo da smo u potpunosti zaštićeni od ove vrste zračenja – rekla je Luburićeva.

Upravo zbog toga, autor i moderator tribine Danilo Koprivica pomenuo je radon, objašnjavajući da je on jedan od glavnih izazivača kancera na našim prostorima. Sofija Forkapić odgovorila je na pitanje moderatora zašto je radon opasan i šta trenutno po tom pitanju preduzima Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja.

– Radon je opasan zato što je prirodni radioaktivni gas koji udišemo. On dolazi iz dubine zemlje i ako nije dobra izolacija podne konstrukcije, možemo ga imati u prostoriji u kojoj živimo, boravimo, radimo, spavamo, i mi ga udišemo, a da toga nismo ni svesni – rekla je Forkapićeva i dodala da redovna merenja u Vojvodini pokazuju da nema opasnosti od radona, za šta je zadužena i geologija, budući da nema toliko stena i pukotina.

Fejsbuk stranica Uživo sa novosadskih ulica sprovela je anketu otkrivajući šta građani Novog Sada, pre svega omladina, prepoznaju kao potencijalno naopasniji izvor zračenja. Na prvom mestu su se našli radioaktivni gromobrani, zatim mobilni telefoni, dok je treće mesto zauzelo zračenje u medicinske svrhe u vidu rendgena, što je odredilo o kojim temama će se govoriti i u nastavku ove tribine.

Radiolog Dejan Jovanović je, između ostalog, objasnio zbog čega je danas zračenje veće nego pre mnogo godina i kako sprečiti prekomerno medicinsko zračenje pacijenata.

– Radiolog treba da odabere onakvu metodu pregleda pacijenta u kojoj će maksimalno da smanji dozu zračenja, a da i dalje dobije informaciju koja mu je bitna da može tog čoveka adekvatno dalje da prosledi gde treba – rekao je Jovanović dodajući da i naša zemlja treba da uvede zračni karton ili karton doza, u kojem će se voditi zdravstvena evidencija ko je, koliko i u kom periodu bio izložen medicinskim zračenjima.

Prema rečima moderatora, jedan od ciljeva ove tribine je skretanje pažnje na važan novosadski problem radioaktivnih gromobrana, kojih ima u većem broju i za koje ne postoji jasan akcioni plan njihovog uklanjanja. Direktor Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja, Slađan Velinov, dostavio je podatke o tome da je u Novom Sadu pre godinu dana bilo 48 gromobrana. Iako je, prema rečima Uranije Kozmidis Luburić, 2009. godine zabranjeno dalje montiranje ovih gromobrana, a kao krajnji rok za demontiranje postojećih je određena 2014. godina, mi danas imamo 46 ovakvih gromobrana u Novom Sadu, dok je, na primer, Crna Gora svih svojih 70 uklonila još decembra 2013. godine.

foto: Tijana Kolaček

Među publikom je bio i vanredni profesor Medicinskog fakulteta u Novom Sadu i šef Katedre za fiziologiju, Damir Lukač, koji se predstavio prisutnima i rekao da nema rasprave o činjenici da zračenje nije dobra stvar.

– Mi možemo da pričamo o tome da postoji zračenje koje koristimo u medicinske svrhe zarad dijagnostike, zarad terapije i svega ostalog, ali medicinski nije zdravo da nas nešto zrači – rekao je Lukač.

Kada se tribina završila, moderator Danilo Koprivica zaključio je za Univerzitetski odjek da opasnost od zračenja postoji na društvenom i na individualnom nivou.

– Radioaktivni gromobrani su ozbiljna opasnost kada je u pitanju pojedinačno zračenje. Na društvenom nivou radon je potencijalna opasnost sa jedne strane, a sa druge strane je to medicinsko zračenje možda potencijalno najopasnije – završava Koprivica.

Ovo je druga po redu tribina u organizaciji Danila Koprivice. Prema njegovim rečima, Zračenje javnosti osmišljeno je kao skup susretanja stručnjaka i laika sa ciljem podnošenja inicijativa i izmena zakonskih rešenja. Realizacija ove tribine je rezultat saradnje Kulturnog centra Novog Sada, fejsbuk stranice Uživo sa novosadskih ulica i Ekološkog udruženja Zelena kocka, koji je partner u realizaciji i koji će pomoći prilikom pokretanja onlajn peticija na ove teme.

Nema komentara

Napišite komentar