Novi zakon o prekršajima ne štedi vozače

autor: Milica Savić 0

Prema novom Zakonu o prekršajima koji je stupio na snagu 1. marta, svi vozači koji imaju više od 1,2 promila alkohola u krvi odmah nakon trežnjenja idu kod sudije za prekršaje. 

foto: blic.rs

Novi zakon omogućuje saobraćajnoj policiji da, čim proverom utvrdi alkoholisano stanje, vozača sprovede na trežnjenje, a odmah posle toga direktno kod dežurnog sudije za prekršaje. Ukoliko vozač bude kažnjen zatvorom, kazna odmah stupa na snagu. Po istom postupku biće kažnjavani i vozači koji odbiju alkotest ili pokušaju da pobegnu.

Iz policije za „Odjek” kažu da je novi Zakon o prekršajima dobar za dalji rad i sankcionisanje zbog skraćivanja postupka i smanjenja troškova: „Ranije je vozač nakon zadržavanja i trežnjenja odlazilo kući, a mi smo posle privodili i hapsili. Problem je bio u tome što se nisu javljali, dolaske i plaćanja su izbegavali. Sada postoji kontrolno testiranje i zavisi od količine alkohola koliko će osoba biti zadržana“. Dalje navode da sudija ima mogućnost da izrekne novčanu kaznu umesto zatvora, ali se ona plaća na licu mesta: „Koliko će to biti teorijski izvodljivo, videćemo“, kažu.

Pored svih faktora koji utiču na nastanak saobraćajnih nezgoda, alkoholisanost vozača i dalje prednjači. Procenat vozača pod uticajem alkohola u saobraćajnom toku u Srbiji iznosi 1,3 odsto prema rezultatima najnovijih istraživanja koja je sprovela Agencija za bezbednost saobraćaja. Na saobraćajne nezgode utiču godine, iskustvo, pol, vid, sposobnost i vreme reagovanja, psihomotorne sposobnosti, inteligencija, zdravstveno stanje, umor i dnevni bioritam, lekovi, kao i droga.

Doktorka Edita Adžemi kaže da je alkohol ipak glavni uzrok nastanka saobraćajnih nezgoda, jer se u telu dešavaju razne promene: „Proces zapažanja kod alkoholisanih osoba se progresivno smanjuje. Zato u brzim izmenama saobraćajne situacije vozač postepeno gubi sposobnost adekvatne koordinacije upravljačkih funkcija“. Doktorka takođe navodi da je vidna funkcija najviše pogođena, kao i da kod koncentracije alkohola iznad jednog promila opada psihomotorna sposobnost: „Zapažanje je otežano, smanjuje se oštrina vida, sužava se vidno polje i javljaju se duple slike. Međutim, ovde je bitna psihička sekunda, kao vreme koje protekne od trenutka zapažanja opasnosti do trenutka preduzimanja radnje izbegavanja, a ona kod alkoholisanih vozača srazmerno raste“.

Pored uvećanih novčanih kazni i poskupljenja polaganja, kao i novog Zakona o prekršajima, Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima uveo je nekoliko novina: probna vozačka dozvola sa kojom je zabranjeno voziti u periodu između 23 sata i pet sati ujutro, a obavezno je prisustvo suvozača koje ima trajnu vozačku dozvolu najmanje pet godina; kazneni poeni koji zavise od tipa prekršaja, a od 18 i više skupljenih kaznenih poena osobi se oduzima vozačka dozvola i ona ponovo polaže vozački ispit; osposobljavanje kandidata za vozače sastoji se iz teorijske obuke, praktične obuke u upravljanju vozilom, vozačkog ispita i polaganja prve pomoći, kao i mnoge druge stavke.

Vlasnik novosadske auto škole „Car“ Dušan Šarčević rekao je za „Odjek“ da je novi Zakon od velike koristi za zaštitu učesnika u saobraćaju: „Vozačka dozvola je privilegija i krajnje je vreme da prestanemo toliko da strahujemo za svoje živote dok vozimo“. Šarčević dalje navodi da se u auto-školama ne bave posebno mladima i alkoholom, ali da postoji jedan segment u teorijskoj nastavi povezan sa tim: „Predavač koji je dobio licencu od Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS) predaje obaveznih 40 časova, a polaznici imaju i obaveznu nastavu o prvoj pomoći u domu zdravlja“.

Bez obzira na to što je, prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima (2009), dozvoljeno do 0,3 promila alkohola u krvi (što se vodi kao blaga alkoholisanost), Novosađani su svesni opasnosti, ali neki i dalje voze kada popiju, navodeći svoje iskustvo i bezazlenost alkohola u malim količinama kao opravdavajuće razloge.

Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Stojadin Jovanović rekao je da se broj poginulih u saobraćajnim nezgodama u 2013. godini smanjio u odnosu na 2012: „Poginule su 44 osobe u saobraćajnim nezgodama koje je policija okvalifikovala kao nezgode nastale pod uticajem alkohola“. Trenutno je na sajtu ABS aktuelna kampanja „Indikatori performansi bezbednosti saobraćaja“, a Jovanović napominje da će kampanja za mlade biti nastavljena u drugoj polovini 2014. godine: „Pored održane kampanje 'Bezbednost mladih u saobraćaju', u poslednjem tromesečju 2014. godine biće realizovan određen broj aktivnosti usmerenih ka vozačima koji ispoljavaju negativna ponašanja u pogledu konzumiranja alkohola i upravljanja vozilom“.

Prema Biltenu ABS, u prvih devet meseci prošle godine desilo se skoro 30.000 saobraćajnih nezgoda, u kojima je nastradalo približno 10.000 ljudi. 

Nema komentara

Napišite komentar