Legalizacijom kanabisa olakšali bi se životi teško obolelima

autor: Julia Mitrović 0

Na tribini „Legalizacija marihuane u medicinske svrhe”, održanoj  na Medicinskom fakultetu, došlo se do zaključka da je marihuana, odnosno kanabis, efikasna u lečenju određenih bolesti i tegoba, ali da su dodatna istraživanja potrebna kako bi došlo do legalizacije ove biljke i njenih preparata u medicinske svrhe.

foto: cupihd.org

Kanabis je, kako je farmakološkinja Olga Horvat objasnila, biljka koja u sebi ima jedinstvena hemijska jedinjenja – kanabinoide, od kojih mnoga imaju lekovita dejstva, dok samo THC ima halucinogeno dejstvo.

Lekar Metadonskog centra Stevan Svilokos objasnio je da THC, koji se nalazi u marihuani, ima veliki potencijal da izazove psihotične poremećaje, na primer šizofreniju. Ipak, dodao je da tačna uzročno-posledična povezanost THC-a i šizofrenije još nije jasna. Dr Svilokos je istakao  pozitivna dejstva drugih kanaboida:

- Kanabidiol je molekul u koji imamo najviše vere da će nam doneti novi antipsihotik. Dakle, THC je materija koja može da indukuje psihičke poremećaje, a kanabidiol praktično može da leči te  psihoze – rekao je dr Svilokos i naglasio da sâm adiktivni potencijal marihuane nikako ne treba da bude izgovor za legalizaciju i dekriminalizaciju.

On je predstavio i istraživanje Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut o stilovima života njenih građana za 2014. godinu. Po rezultatima, ispitani građani najviše konzumiraju alkohol (89 odsto ispitanih), duvan (64 odsto), dok sve ilegalne droge ukupno broje 8 odsto, od čega 7,7 odsto cini kanabis, što prema dr Svilokosu pobija tvrdnju da marihuana predstavlja „kapiju” ka težim drogama.

Internista neurolog Aleksandar Ješić skrenuo je pažnju da su u Sjedinjenim Američkim Državama čak 23 države odobrile upotrebu preparata kanabisa u medicinske svrhe:

- Takvo društvo zna da razmišlja svojom glavom, zna šta je dobro za njene stanovnike i zna kako da se ponese prema različitim interesnim grupama, a da podvuče crtu – rekao je dr Ješić.

On je predstavio i analizu svih studija sprovedenih o temi kanabidiola, gde je zaključeno da preparati kanabisa imaju pozitivnih efekata na neke bolesti i teška stanja:

- U ovom trenutku možemo da kažemo da su preparati kanabisa definitivno efikasni za lečenje multiple skleroze, smanjenje učestalih mokrenja i neuropatskih bolova. Za sve ostale indikacije ne postoje validni podaci koji bi ukazali da ovi lekovi utiču i na neke druge bolesti – kazao je doktor Ješić.

foto: Tribina na Medicinskom fakultetu

Predstavnik Inicijative građana za legalizaciju marihuane u Srbiji Miloš Radanović podsetio je na istraživanje koje je dokazalo inhibitorska svojstva kanabinoida na ćelije raka. Takođe, skrenuo je pažnju na poražavajuću činjenicu da na mejl njegove organizacije dnevno stiže na desetine apela za pomoć obolelih od raka, multiple skleroze i drugih bolesti, kao i da veliki broj njih neće dočekati legalnu konzumaciju kanabisa. Pozvao je prisutne studente, kao buduće lekare, da se pozabave ovim problemom i rade na podizanju svesti o kanabisu kao lekovitom sredstvu.

Profesor etike i filozofije Aleksandar Turukalo istakao je da sa etičke strane pacijentima treba omogućiti makar odsustvo bola. Pacijentima se, u takvim situacijama, inače nude dva izbora - koktel antidepresiva ili morfin. Oba mogu da im donekle naškode, a isti slučaj je i sa „bezazlenijim lekovima” kao što su antibiotici i mnogi drugi:

- Uzimanje marihuane za otklanjanje bola pokazuje se kao mnogo bolja alternativa, jer ima mnogo manje nuspojava i mnogo manje oštećuje ostatak organizma. Sa te strane medicinske etike, korišćenje medicinske marihuane zaista može da bude opravdano – rekao je profesor Turukalo i dodao da je ipak etički neprihvatljivo potpuno legalizovati kanabis i time učiniti dostupnim još jedan porok.

 Tribinu je organizovala Studentska unija Medicinskog fakulteta, a organizatori procenjuju da je ovo bilo najposećenije dešavanje do sada. Događaju se prisustvovali i mnogi oboleli od teških bolesti, koji su izrazili svoju ogorčenost povodom sporog procesa legalizacije u Srbiji.

Nema komentara

Napišite komentar