GABRIELA HAJZLER: Duh vremena utiče na stvaraoca i na njegova dela

autor: Katarina Bojanić 0

Kao istinski zaljubljenik u umetnost i nosilac nagrade najperspektivnije studentkinje grafike, Gabriela Hajzler može se pohvaliti i nizom samostalnih, ali i kolektivnih izložbi koje su obišle svet – od Hrvatske, Budimpešte, Rusije, pa sve do Indije. 

Foto: Gabriela Hajzler

Ove godine novosadska umetnica Gabriela Hajzler otvorila je samostalnu izložbu pod nazivom  „Fragmenti“ u centralnoj galeriji Šok zadruge – primarnog projekta Multimedijalnog centra Led art koji proističe iz projekta Art klinika. Izložba „Fragmenti“ otvorena je 24. novembra i trajaće sve do 19. decembra. 

– Izložba „Fragmenti“ se sastoji od digitalnih printova fotokolaža velikih formata. Te fotokolaže sam napravila prošle godine, od fotokopija i od nekih originalnih analognih crno-belih fotografija koje sam fotografisala i ručno izradila pre par godina. Ideja za fotografije je nastala iz želje da anonimne siluete žitelja mojih prikaza urbanog života personifikujem. Fotografisala sam bliske prijateljice u njihovim mikrokosmosima, ušunjala se u njihov svet i pokušala da zabeležim neke njihove skrivene, intimne momente.  

Iz čega je proizašla ideja za fotokolaž kao formu umetničkog izraza? 

– Prvi kolaž sam izradila za 4. bijenale kolaža, i mnogo mi se dopao taj proces ponovnog građenja, sastavljanja iskidanih delova u novu sliku sa novim značenjem. Nastavila sam da pravim nove kolaže, i tada je nastao ceo ciklus. Ti kolaži, uveličani i malo obrađeni, digitalno su štampani. Kako se tehnika izvedbe promenila tako su i ovi kolaži dobili neke druge karakteristike. Podsećaju na stare fotografije na kojima je uslikan jedan nadrealan svet – svet koji odiše nostalgijom, gde je prostor nelogičan i iskidan. 

Čime ste bili opčinjeni u svom umetničkom svetu? 

– Opčinjena sam naznakama, elementima koji započinju priču, a ne objašnjavaju je do kraja. Opčinjena sam skrivenim, intimnim, igrom unutrašnjeg i spoljašnjeg. Trošnim fasadama, nelogičnim prostorom, prozorima koji se ritmički ponavljaju. Nalaženjem lepog i smislenog u svetu koji to ne nudi. 

Kombinujete različite grafičke tehnike pri svakoj izložbi. Od kolografije i algrafije, preko digitalnih printova i fotokolaža velikih formata. Koji momenat je ključan za odabir tehnike kojom ćete predstaviti svoj rad?

– Ključan momenat u odabiru tehnike je ideja koju želim da predstavim. Omiljena kombinacija tehnika mi je kolografija i litografija, jer one nude odgovarajući izraz mom likovnom senzibilitetu.  

Foto: Gabriela Hajzler ​​​​​​​

Iza vas je veliki broj samostalnih izložbi koje ste predstavili u rodnom Novom Sadu, ali i u zemljama širom regiona. Koja vam je najdraža?

– Ova mi je 21. samostalna izložba. Svaka izložba je interesantna i uzbudljiva po sebi. Volim da vidim kako moji radovi menjaju amibijent u kojem su izložene, a i kako ambijent utiče na radove. 

Takođe, više puta ste imali priliku da kolektivno izlažete radove u zemlji i inostranstvu. Koji kolektivni angažman biste istakli?

– U zemlji bih istakla Bijenale minijature u Gornjem Milanovcu, Bijenale kolaža u Novom Sadu i godišnje izložbe u Grafičkom kolektivu u Beogradu. Najegzotičnija kolektivna izložba na kojoj su mi radovi bili predstavljeni je bila u Nju Delhiju, Indija. 

Pored toga što ste likovna umetnica, radite i kao profesorka likovne grupe predmeta u srednjoj školi za dizajn „Bogdan Šuput“ u Novom Sadu. Kakvi su Vaši stavovi kada je u pitanju pozicija mladih umetnika u Srbiji? 

– Duh vremena utiče na stvaraoca i na njegova dela. Mladi umetnici, prevashodno sad mislim na neke moje nekadašnje đake, jer njihov rad pratim, odišu duhom savremenog vremena. Interesantno razmišljaju, stvaraju uzbudljiva i često angažovana dela. Rekla bih da su izuzetni mladih umetnici, koji bi našli svoje mesto u svetskim tekovinama. 

Nema komentara

Napišite komentar